2010. május 23., vasárnap

Harry Potter behálózza a világot



Miután kellőképpen kiveséztem, hogy azon a bizonyos topikon hogy és miként boncolgatják Harryt és társait (vagy inkább a történetüket), most nézzünk szét a világhálón, hogy merre milyen típusú információkat tudunk és érdemes begyűjtenünk kedvenc hősünkről, vagyis milyen hálózati lelőhelyei vannak Harry Potternek.
Előre leszögezném, hogy a témám annyira nagy és szerteágazó, hogy szinte képtelenség (főleg órai keretek között) elkészíteni a teljes netes feltérképezést, mivel ez egy 1997 óta folyamatosan élő, és az egész világon elterjedt történet, ezért nem is célom 13 év internetes anyagát a teljesség igényével feldolgozni.



Elsőként vegyük a témában publikált internetes cikkeket.

Ezen a témakörön belül is inkább cikktípusokat említek és elemzek.

1.Könyvkritikák: Ha a sorozat csak egy tagjáról ír, akkor tárgyalási szinten azonos a fórumom témájával, viszont ha éppen a 7. részt taglalja, akkor egybeesik, átfedések lehetnek a témában. Az internet szabadságának köszönhetően gyakorlatilag bárki hangot adhat egy könyvvel kapcsolatos véleményének, és azt valamely fórumon közölve és kicsit hivatalos formába öntve máris kritikának lehet nevezni, így a kapott információk nem lehetnek mindig relevánsak, ugyanakkor hivatásos kritikusok igényes és megbízható forrásokon alapuló írásait is megtaláljuk.

2.Filmkritikák: elemzés szempontjából nem különbözik az előző ponttól, de a műfaji sokszínűség miatt úgy éreztem, hogy ezt is külön kell említeni. Hozzáfűzni talán annyit érdemes, hogy miután egy filmet megnézni sokkal kisebb erőfeszítésbe és sokkal kevesebb diőbe telik, ezáltan a filmkritikákra is több példa van a neten.

3.Bulvárhírek: talán a leggyakoribb cikktípus ez, hiszen az emberek mindig kíváncsiak a megdöbbentő, vagy a titkos, de kiszivárogtatott hírekre, mégha azok igazságtartalma igen csekély is - és erre a netes portálok előszeretettel építenek is, így gombamód szaporodnak a naprakész pletykagyárak. Népszerűségéből és állandó aktualitásából adódóan a Harry Potter téma nem ritka ezeken a lapokon. Kapcsolódhatnak a filmben a karaktereket alakító színészekhez, az éppen íródó kötet tartalmához vagy az éppen készülő film kulisszatitkaihoz.

Honlapoknál a legkézenfekvőbb említeni először is az angol nyelű hivatalos honlapot, ami jelen helyzetben a legújabban elkészült, 6. filmre mutat. Második legkézenfekvőbb lenne a magyar hivatalos oldal, amire viszont nem találtam egyértelmű oldalt, de a potterharry.hu igencsak gyanús ilyen szempontból. Ellenben vannak igényesen megszerkesztett rajongói oldalak, amelyek mind valamiféle információgyűjtő szerepet töltenek be, és általában nem korlátozódnak kizárólak egy kötethez vagy filmhez, tehát a kapcsolatuk a fórumommal az, hogy ezek általánosabbak, átfogóbbak. A legfontosabbak közülük a magyar Lumos, a Purlicerpenna és a Mágusvilág,valamint az angol Veritaserum és MuggleNet. A leggyakrabban előforduló rajongói oldalak azonban a gportál keretein belül működnek, mint például: Harry Potter-Web, World of Harry Potter, Harry Potter portál, Magyar Harry Potter Rajongói Oldal, satöbbi-satöbbi...
És hogyha már honlapoknál tartunk, nem hagyhatjuk ki a legjelentősebb linkgyűjtő homepage-et, amiről a legátfogóbb képet kapjuk a magyar Harry Potter webes tartalmakról, a harrypotter.lap.hu-t.

Több blog is foglalkozik a területtel, de kevés olyan van, ami kizárólag a Harry Potter témáját dolgozza fel, ilyenre példa MakesZ blogja. Aztán itt van Arda blogja, aki filmkritikákat ír le naplóformában, és többek között a HP filmeket is elemzi, tehát a fórumhoz képest mellérendelő viszonyban állnak. Loran a netes naplójában pedig egy külön címkét szentel a témának.

A Wikipédián jelentős mennyiségű szócikk van a HP-rel kapcsolatban. Külön szerepel a könyvsorozat 7 kötete (HP és a Bölcsek Köve, HP és a Titkok Kamrája, HP és az azkabani fogoly, HP és a Tűz Serlege, HP és a Főnix Rendje, HP és a Félvér Herceg, HP és a Halál Ereklyéi), maga a fogalom is szerepel külön Harry Potter néven, külön a történet szereplői is kaptak szócikkeket, és a karaktereket alakító színészeknek is vannak.
A HP filmek szerepelnek pl. a netes filmadatbázisban, a könyvek pedig pl. a gyermekirodalmi adatbázisban.

Web 2.0 szolgáltatások közül az iwiwt és a facebookot emelném ki.
Iwiwen egyrészt rajongók több ízben is elkészítették Harry Potter adatlapját, valamint léteznek HP fanklubok is, témájában például éppen egybeesik a fórumoméval a Harry Potter és a Halál Ereklyéi [(Harry Potter 7)] című klub. És itt egy kisebb összekapcsolódásról számolhatok be, mivel a témám alapjául egy fórumtopik szolgált, iwiwen pedig szintén léteznek fórumok, méghozzá a témában is indítottak topikokat, méghozzá van egy pontosan párhuzamos témában, Harry Potter 7. címmel indítottak. Miután átvizsgáltam a facebookot, szembesültem azzal a ténnyel, hogy az említett oldalon is vannak Harry Potter témájú közösségi oldalak és azok által kibocsátott komentek, valamint játékok és kvízek.

Végül pedig nézzük meg az aukciós oldalakat és webáruházakat.
Aukciós oldalak közül példának a tesz-veszt és a vaterát veszem, ahova a Harry Potter keresőszót beírva több kategóriában is kiad találatot. Magukat a könyveket és a DVD-ket is eladásra bocsátják, valamint egyép HP márkájú játékokat, figurákat, matricákat és kártyákat is. A Harry Potteres tárgyak hivatalos webáruházának a harrypottershop.hu számít.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése